HU19 SM: 2-0 efter första dagen

Efter en tidig match med många misstag i morse mot Östersund (61-46) och en klart bättre insats mot Helsingborg (99-88) senare på dagen, kan vi nu konstatera att vi lyckats spela till oss ett 2-0 resultat inför den viktiga avslutningen imorgon.

Både Östersund och Helsingborg bjöd på bra motstånd trots avsaknaden av viktiga spelare i dagens matcher. I slutändan kunde vi ändå mala ner dem och säkra de båda vinsterna med ganska skön marginal. I morgonens match mot Östersund utmärkte sig David Höök och Jonte Arvidsson lite över mängden medan den andra matchen påverkades kraftigt av Theo Silveira Övrebös och Erik Busks imponerande skytte.

Imorgon väntar Fryshuset (9:00) och Norrköping Dolphins (16:00). Om vi räknat rätt innebär vinst mot Fryshuset att vi är klara för Final 4. Imorgon vet vi hur det går.

VIDEO

Matchvideos, highlights och informations video om BG Luleå.

Samarbetspartners