Förlust efter förlängning.

Täby/Djursholm Norrort drog det längsta strået i en riktig holmgång mot ett trött BG. Vi begår ett antal ödesdigra misstag, både i ordinarie tids slutskede och i förlängningen, och TD/N är inte sena att ta tillvara läget. Vårt försvar klarade inte riktigt av situationen vi har, med i stort sett alla våra stora spelare på sjuk/skadelistan, men grabbarna ska ha en eloge för att de försökte. Vårt anfall har funkat bra båda matcherna, men man behöver vara tätare än vi varit i försvar på denna nivån.

Matchen slutar 104-99. (Statistik hittar ni här.) Stor eloge till TD/N för en mycket väl genomförd match med många stora skott.

Vi vänder tillbaka till ett översnöat Luleå med noll poäng i bagaget, men vi har kämpat hårt. Det tar vi med oss i fortsättningen.

Heja på oss!

VIDEO

Matchvideos, highlights och informations video om BG Luleå.

Samarbetspartners