Solna kom ut redo att spela!

Starten mot Solna/Branten kan sammanfattas i en mening: Ett effektivt och laddat Solna/Branten körde över ett BG Luleå som verkade ha fastnat i djupsömnen. Vill man så kan man också kika lite på statistiken: 8 (antalet BG-turnovers). 1/18 (BG:s skottprocent). 16-2 (returtagningen i siffror, i Solnas favör. 3-26 (ställningen efter första perioden).

Andra perioden blev aningen bättre, men Solna var fortfarande bättre. Men lika dåliga som vi var i första halvan, lika bra tycker jag vi spelade oss upp till i andra hälften. Vi vinner andra halvlek med 7 poäng, förlorar totalt med 16, och det är såklart en klen tröst att ha vunnit andra halvan. Men jag vill ändå ta fasta på styrkan i att spela upp sig och avsluta på en positiv ton. Vi kom ihop som ett lag, vi fightade tillbaka ett bra Solna och våra egna demoner, och kan gå från matchen med huvudena högt.

Vi tar med oss andra halvlek, då vi uppträdde som ett BG-Luleålag ska.

 

Heja på oss!

VIDEO

Matchvideos, highlights och informations video om BG Luleå.

Samarbetspartners